Blog

Kellemeset a hasznossal – töltsünk több időt a kertben!

Kerti szerszámok, eszközök nagy választékban

A tavaszi-nyári időszak szokásos velejárója, hogy mindannyian vágyunk a szabadba, a természetközeli helyekre. A jelenlegi rendkívüli helyzetben nem is csoda, hogy még erősebb bennünk ez az érzés: a kényszerűen a négy fal között eltöltött hetek (lassan hónapok) monotonitása ellen a szabadtéri kikapcsolódás lehetősége lehet a legjobb gyógyír. Ha saját kertünk van, ilyenkor még nagyobb kincs – nem csupán a jó levegőn, a napsütésben tölthetjük a szabad óráinkat, de a kerti teendők sorra vételével tevékenyen is múlathatjuk az időt. Kössük hát össze a kellemeset a hasznossal, és ne legyünk restek elvégezni azokat a kerti munkákat, amelyeket a szezon egyébként is megkíván!

    Milyen feladatok várnak ránk a kertben tavasszal?

    Mielőtt bármilyen munkálatba belekezdenénk, érdemes azzal indítani, hogy átnézzük kerti eszközeinket, szerszámainkat, leellenőrizzük az állapotukat, és ha szükséges, lecseréljük a már elkopott darabokat, valamint beszerezzük a hiányzó kellékeket.

    Ezután jöhetnek a szezonális teendők:

    • Ha a téli takarást (avart, száraz gallyakat, földkupacokat) még nem távolítottuk el a virágok, cserjék, bokrok körül, akkor kezdjünk ezzel! A lombseprűvel, gereblyével összegyűjtött gallyakat, faleveleket lehetőség szerint rakjuk a komposztálóba!
    • Áprilisban a legfontosabb feladataink a magvetés, a palántázás, az ültetés. Ebben a hónapban kezdhetjük az egynyári virágok, a kúszónövények magvetését; a zöldségek közül a zöldborsót, mángoldot, póréhagymát, babot, sárgarépát, burgonyát, retket, salátát vethetjük a szabadföldbe, a fólia alá karfiolt, édesköményt, karalábét. A jégsalátát, brokkolit, valamint a fejes és kelkáposzta palántáit is kiültethetjük. Ha gyümölcsöskertünk is van, akkor a bogyósgyümölcsűek ültetése is a feladatunk. Április végén vessük el a fűmagokat!
    • A tavaszi fagyok elmúltával már a dézsás és balkonnövényeket, a citrusféléket is kirakhatjuk a szabadba.
    • Szakítsunk időt áprilisban a gyepápolásra is: a trágyázásra, öntözésre, tápoldatozásra, nyírásra, gyepszellőztetésre!
    • Ne feledkezzünk el a metszésről sem! A bogyósgyümölcsöt termő bokrok ágait ritkítsuk meg, az őszibarackfák vesszőit a virágrügyek kibontakozása után metsszük vissza! A rózsabokrok ágait is ritkítsuk az elöregedett ágak kimetszésével!
    • Gondoskodjunk a növényvédelemről is! A fákat fakaparóval és drótkefével letisztogatva megszabadulhatunk a kérgen megtelepedett kártevőktől. Elhagyhatatlan tavaszi feladat a gyomirtás és a talajfertőtlenítés. Védjük az arra érzékeny növényeinket az egyre erősödő napfénytől: a speciális szövésű árnyékoló háló nemcsak a napégés, de a madarak ellen is hathatós védelmet nyújt a veteményesben!