Blog

Mit tehetünk a hulladék-újrahasznosításért?

Mit tehetünk a hulladék-újrahasznosításért?

A szelektív hulladékgyűjtés egyre népszerűbbé válása világméretű trend. Nem csoda, hiszen egy ember átlagosan napi 1 kg hulladékot is megtermel, ami a bolygó teljes lakosságát tekintve óriási szám. Tudatos hulladékgyűjtés nélkül a felgyülemlett szemét és annak megsemmisítése óriási környezeti károkat okoz. 

Szerencsére szelektív hulladékgyűjtéssel minden ember hozzájárulhat a hatékony újrahasznosításhoz, így fontos tisztában lennünk a hulladékgazdálkodás alapvető kérdéseivel.

Mi a szelektív hulladékgyűjtés célja?

Amennyiben nem válogatjuk szét a háztartásunkban felgyűlt szemetet, a kommunális hulladék annyira beszennyezi a hozzá keveredő újrahasznosítható tárgyakat, hogy azok újbóli felhasználása reménytelenné válik. Ezért fontos, hogy a tudatosság már a vásárlásnál, de legkésőbb a kukába kerülésnél elkezdődjék. Ilyen módon csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, és segíthetünk abban, hogy a másodnyersanyagok kinyerhetőek legyenek az általunk már nem használt csomagolásokból, eszközökből.

 

Mit tehetek ezügyben otthon?

Valójában a hangsúly az egyszerűségen van, hiszen nincs másra szükségünk, mint egy kuka helyett hármat-négyet használnunk. Éppen ezért elegendő néhány eltérő színjelzésű kuka beszerzése, amelyekben külön gyűjthetjük a kommunális, a papír-, az üveg, illetve a fém- és műanyag hulladékot. A házhoz menő begyűjtési rendszerben meghatározott típusú szemét meghatározott napokon kerül elszállításra.

 

Milyen színű kuka mire való?

Hazánkban jelenleg ötféle jelzésű hulladéktároló használatos. Figyeljünk oda, hogy a kék színű kukába csak papírt, a szürkébe vagy sárgába fémet és műanyagot, a zöldbe színes üveget, a fehérbe csak átlátszó üveget dobjunk. A kommunális hulladékot külön gyűjtőbe helyezzük.

Minden szelektív hulladékgyűjtőben csak kimosott hulladékot tárolhatunk, így arra is oda kell figyelnünk, hogy a papírgyűjtőbe csak száraz, zsíros szennyeződések nélküli papírhulladék kerüljön. Az ilyen módon szelektált szemétből a hulladéktelepen kézzel válogatják ki az oda nem illő darabokat, azonban már a szemétszállítók is megtagadhatják a szemét elvitelét, ha az általunk végzett szelekció nem volt megfelelő.

 

Tegyen Ön is közös környezetünk megóvásáért, és kezelje tudatosan a háztartásában felgyülemlett hulladékot!